Acasa
Pagina de start!
Faq
Intrebari puse frecvent!
Membri
Vezi lista membrilor!
Cautare
Gasesti ce vrei,repede!
Conectare
Intra in contul tau!
Inregistrare
Fi alaturi de noi!

Distribuiţi|

Informatii de baze despre virusi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos
AutorMesaj
Shaarawy<3
Membru K.A
avatar

Joined : 06/11/2013
Posts : 512
Age : 30
Informatii de baze despre virusi Empty
MesajSubiect: Informatii de baze despre virusi Informatii de baze despre virusi Icon_minitimeSam Noi 09, 2013 3:29 am

Sunt multi utilizatori incepatori care descarca anumite fisiere virusate,rezultand in schimbarea windows-ului.

I.Mai intai trebuie sa stim cum se manifesta in general onfectarea pc-ului:


1.reducerea vitezei
2.creste temperatura procesorului.
3.procesorul se supra-solicita cu doar cateva programe deschise
4.se deschid brusc pagini ciudate
5.apar erori
6.se modifica paginile de start ale browserelor

Mai sus am dat doar cateva exemple,ele pot fi mult mai multe.

II. Incercam sa deducem cauza: ne gandim ce am instalat,rulat,descarcat,primit,ce siteuri suspecte am vizitat inainte de aparitia infectiei.

III. Pentru a putea face o devirusare de succes,nu in proportie de 100% daca virusii sunt puternici si multi,descarcam Malwarebytes anty malware
Il instalam si ii dam o scanare completa. Stergem sau mutam in carantina tot ce gaseste. Dam un restart si vedem daca problemele s-au rezolvat. Daca nu,inseamna ca avem virusi mult prea puternici sau prea noi,astfel incat malwarebytes nu i-a detectat. Putem incerca cu softuri ca: super anty spyware,dr web cure it(recomandat sa il incercati dupa ce dezinstalati malwarebytes anty malware).

Mai sunt si alte programe,mult mai puternice,dar nu le amintesc pentru ca in mainile unui incepator pot distruge calculatorul. Trebuie sa va pricepeti la calculatoare pentru a folosi softuri mai puternice.
IV.Sfaturi pentru a preveni infectarea(e mai bine sa previ decat sa dezinfectezi).

1.Folositi un soft de tip internet security.
1.1 Pentru pc-uri puternice(peste 2-3gb ram)bitdefender internet security si kaspersky internet security.
1.2 Pentru pc-uri medii sau mai slabute: avast internet security ,avg itenret security ,avira internet security.
2. Nu accesati siteuri suspecte.
3. Folositi google chrome,blocheaza anumite siteuri web virusate,de celelalte browsere nu stiu daca au aceasta caracteristica.

Toate acele softuri anitivurs costa bani.

V. Softuri antivirus free pentru protectie:

Va recomand avast sau avirai antivirus free + comoda firewall(necesita configurarea unui user experimentat pentru protectie maxima si cat mai potrivita pc-ului tau)/zone alarm free firewall(fara anitivurs) + malwarebytes anty malware. Cu malwarebytes dati din cand in cand o scanare ca sa stergeti virusii care au scapa antivirusului.


VI. Tipuri de virusi:

O sa va spun pe larg tipurile de virusi:

1.Virusi pentru distrugere,doar strica pc-ul.(de obicei,cei scrisi in batch care ssterg winul,etc)
2.Virusi care fura informatii.(spyware,se ascund in pc si fura informatii)
3.Alte tipuri de virusi.(altii)

NU FOLOSITI DOI SAU MAI MULTI ANTIVIRUSI PE ACELASI PC. Nu conteaza daca sunt de la firme diferite.

Sunt multi utilizatori incepatori care descarca anumite fisiere virusate,rezultand in schimbarea windows-ului.

I.Mai intai trebuie sa stim cum se manifesta in general onfectarea pc-ului:


1.reducerea vitezei
2.creste temperatura procesorului.
3.procesorul se supra-solicita cu doar cateva programe deschise
4.se deschid brusc pagini ciudate
5.apar erori
6.se modifica paginile de start ale browserelor

Mai sus am dat doar cateva exemple,ele pot fi mult mai multe.

II. Incercam sa deducem cauza: ne gandim ce am instalat,rulat,descarcat,primit,ce siteuri suspecte am vizitat inainte de aparitia infectiei.

III. Pentru a putea face o devirusare de succes,nu in proportie de 100% daca virusii sunt puternici si multi,descarcam Malwarebytes anty malware
Il instalam si ii dam o scanare completa. Stergem sau mutam in carantina tot ce gaseste. Dam un restart si vedem daca problemele s-au rezolvat. Daca nu,inseamna ca avem virusi mult prea puternici sau prea noi,astfel incat malwarebytes nu i-a detectat. Putem incerca cu softuri ca: super anty spyware,dr web cure it(recomandat sa il incercati dupa ce dezinstalati malwarebytes anty malware).

Mai sunt si alte programe,mult mai puternice,dar nu le amintesc pentru ca in mainile unui incepator pot distruge calculatorul. Trebuie sa va pricepeti la calculatoare pentru a folosi softuri mai puternice.
IV.Sfaturi pentru a preveni infectarea(e mai bine sa previ decat sa dezinfectezi).

1.Folositi un soft de tip internet security.
1.1 Pentru pc-uri puternice(peste 2-3gb ram)bitdefender internet security si kaspersky internet security.
1.2 Pentru pc-uri medii sau mai slabute: avast internet security ,avg itenret security ,avira internet security.
2. Nu accesati siteuri suspecte.
3. Folositi google chrome,blocheaza anumite siteuri web virusate,de celelalte browsere nu stiu daca au aceasta caracteristica.

Toate acele softuri anitivurs costa bani.

V. Softuri antivirus free pentru protectie:

Va recomand avast sau avirai antivirus free + comoda firewall(necesita configurarea unui user experimentat pentru protectie maxima si cat mai potrivita pc-ului tau)/zone alarm free firewall(fara anitivurs) + malwarebytes anty malware. Cu malwarebytes dati din cand in cand o scanare ca sa stergeti virusii care au scapa antivirusului.


VI. Tipuri de virusi:

O sa va spun pe larg tipurile de virusi:

1.Virusi pentru distrugere,doar strica pc-ul.(de obicei,cei scrisi in batch care ssterg winul,etc)
2.Virusi care fura informatii.(spyware,se ascund in pc si fura informatii)
3.Alte tipuri de virusi.(altii)

NU FOLOSITI DOI SAU MAI MULTI ANTIVIRUSI PE ACELASI PC. Nu conteaza daca sunt de la firme diferite.

Sus In jos

Informatii de baze despre virusi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Subiecte similare

-
t Informatii utile despre HLDS.exe
t Despre Adam si Eva
t Despre serial
t Explicatie simpla despre setarile de net din cs 1.6a
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Kill-AreNa :: » KILL-ARENA - PHOTOSHOP SI WEB :: Zona de IT :: IT&C :: Tutoriale-
Social Media Buttons